27/02/2007

Charter en campagne voor milieuvriendelijk bouwen

Terug naar artikeloverzicht

Vandaag heeft federaal minister van Leefmilieu, Bruno Tobback, samen met de vertegenwoordigers van architectenverenigingen (NAV, ACA en FAB), de aannemerssector (Confederatie Bouw en Bouwunie) en de Kredietverstrekkers (BVK) een charter ondertekend waarin initiatieven werden opgenomen om de toekomstige (ver)bouwers voldoende te informeren over milieu- en energievriendelijk bouwen.

Vandaag heeft federaal minister van Leefmilieu, Bruno Tobback, samen met de vertegenwoordigers van architectenverenigingen (NAV, ACA en FAB), de aannemerssector (Confederatie Bouw en Bouwunie) en de Kredietverstrekkers (BVK) een charter ondertekend waarin initiatieven werden opgenomen om de toekomstige (ver)bouwers voldoende te informeren over milieu- en energievriendelijk bouwen. Daarnaast stelde minister Tobback de website www.underECOconstruction.be voor waarop de consument nuttige informatie over milieuvriendelijk (ver)bouwen kan terugvinden. De website wordt bekendgemaakt door een bijhorende communicatiecampagne waarbij de ijsbeer, als symbool van de gevolgen van de klimaatopwarming, centraal staat.
 
Studies hebben aangetoond dat de energieprestatie van een gemiddelde Belgische woning onder het Europees gemiddelde ligt. Meteen betekent dit ook dat er een aanzienlijke marge is voor verbetering. Een van de belangrijkste problemen in het besparen van energie, en dus het minimaliseren van de impact op het milieu, is de verspreiding van voldoende relevante informatie. Te weinig mensen zijn op de hoogte van wat allemaal mogelijk is, terwijl de vraag naar betrouwbare informatie almaar toeneemt.
 
"Sinds april vorig jaar zat ik samen met de actoren van de bouw- en kredietsector om gezamenlijk te zorgen voor een betere kennisopbouw en informatiedoorstroming over energiebesparingsmogelijkheden", zegt minister Tobback. "Deze gesprekken resulteren nu in een charter met concrete initiatieven naar de toekomstige (ver)bouwer toe. Iedereen die het charter tekent bij te dragen tot het informeren van de consument over wat allemaal mogelijk is aan premies, fiscale maatregelen, nieuwste technieken... die ervoor kunnen zorgen dat bouwers kiezen voor een energievriendelijke ingreep in huis."

"Aangezien kredietverstrekking een noodzakelijk element is om aan promotie-acties van algemeen belang de nodige doeltreffendheid te verlenen, heeft de BVK zich achter het initiatief van Minister Tobback geschaard en heeft ze zich ertoe verbonden bij haar leden de verspreiding aan te moedigen van informatie over de verschillende opties om energie te besparen en de financile gevolgen ervan", zegt Bernard Beyens, Voorzitter van het Directiecomit van de BVK.
 
"Het ontwerp en het concept van het bouwwerk zijn bepalend voor het energieverbruik maar de opdrachtgever, die uiteindelijk alles betaalt, moet overtuigd worden van het nut en de zin van de bijkomende inspanningen die hiermee gepaard gaan. De aspirant-bouwer formuleert zijn wensen op basis van de informatie die hij verzamelt maar die dikwijls disparaat is. Als een eerste aanspreekpunt van het bouwproces, is de architect dan ook het beste geplaatst zijn om zo vroeg mogelijk te overtuigen van doelmatige energiebesparende maatregelen. Architecten zijn al lang begaan met energie en duurzaam bouwen" zegt Robert Treselj van FAB. Goede voorbeelden bestaan maar ze zijn nog te weinig gekend. Daarom is de doorstroming van de informatie zowel naar de kandidaat bouwers en verbouwers als naar de architecten essentieel. De bouwheren zijn te motiveren en te stimuleren door voorbeelden en evaluaties; de architecten zijn te informeren over methodes en technologische toepassingen. Dit motiveert en de inbreng van de leden van de FAB aan deze campagne."


"Bouwaannemers spelen een centrale rol in het verspreiden van informatie over energiebesparingen. Daarom organiseerden  we voor hen reeds vorig jaar een algemeen seminarie over dit thema. Nu gaan we dat seminarie aanvullen met doelgerichte informatiesessies per sector. Bovendien hebben we ook de website www.ikzoekeenvakman.be aangepast om particulieren te helpen bij het zoeken van een aannemer die actief is op het gebied van duurzaam bouwen", zegt David Lanove, hoofddirecteur van de Confederatie Bouw.
 
underECOconstruction.be

Om mensen nog beter te helpen in het vinden van informatie over milieuvriendelijk (ver)bouwen heeft minister Tobback ook de website www.underECOconstruction.be gelanceerd. Op deze portaalsite vinden (ver)bouwers alle nuttige informatie over milieuvriendelijk bouwen en verbouwen.  De site biedt de (ver)bouwer antwoord op zijn vragen over bouwmaterialen en technieken, energie besparen, verwarmen, verschillende premies (op federaal, regionaal, provinciaal en/of gemeentelijke vlak),  en labels (in de bouwsector), op het vlak van leefmilieu en energie.
 
De website wordt vergezeld door een communicatiecampagne waarin wordt getoond wat de gevolgen van de energieverspilling van o.a. de residentile sector zijn op wereldvlak, nl. het smelten van de ijskap en woestijnvorming. De boodschap is dat we met zijn allen ons steentje kunnen bijdragen om die gevolgen tegen te gaan, en dit onder de slogan "Denk eraan De volgende weken zal de campagne te zien zijn in verschillende dag- en weekbladen.
 
Op Batibouw zelf wordt de website voor milieuvriendelijk bouwen onder de aandacht gebracht door een smeltende ijsbeer, het symbool van de kwalijke gevolgen van de opwarming van de aarde. Als extraatje zal iedere bezoeker van Batibouw die zich in de omgeving van de smeltende ijsbeer bevindt een Bluetooth message krijgen op de GSM met de url van www.underECOconstruction.be.
 
Hier vindt u de beschrijving van de concrete initiatieven uit het charter.