In de duurzame energietransitie worden we steeds meer afhankelijk van hernieuwbare bronnen. Tegelijkertijd wordt fossiele productie afgebouwd en is ook de toekomst van onze kerncentrales onzeker. We worden dus meer afhankelijk van fluctuerende productie terwijl het aandeel van stuurbare productie afneemt. Dit legt druk op bevoorradingszekerheid. Om daaraan tegemoet te komen, werd het Capacity Remuneration Mechanism (CRM) in het leven geroepen; een veiling waar iedereen middelen kan aanbieden die meehelpen om elektriciteitsbevoorrading veilig te stellen.
In die CRM mogen alle installaties meedoen; niet alleen grote gascentrales, maar ook batterijen, WKK's of elektriciteitsgebruikers die hun afname kunnen afschakelen bij krapte in het systeem. En dat alles tegen een vergoeding. Deze veiling staat open voor iedereen; van grote gascentrales (die rechtstreeks kunnen deelnemen) tot kleine batterijen (die kunnen deelnemen via een aggregator). Er zijn dus opportuniteiten voor iedereen die kan bijdragen aan bevoorradingszekerheid. Een bedrijf dat investeert in een duurzaam pad vooruit door slim technologieën te combineren, kan ook tegelijk ook bijdragen aan bevoorradingszekerheid.
Gaat het licht uit in 2035? Niet als we het goed aanpakken. We're on it.
Wat zijn hierin de uitdagingen en welke opportuniteiten zijn er voor uw onderneming?
Schrijf je vandaag nog in en kom het te weten tijdens deze masterclass sectorkoppeling over duurzame bevoorradingszekerheid.
Programma
09:00 Ontvangst
09:15 Verwelkoming en inleiding - COGEN Vlaanderen
09:30 Werking van het CRM - Het steunmechanisme om bevoorradingszekerheid te garanderen - Gilles Etienne, Elia
10:30 Koffiepauze
10:45 Ervaring van grote elektriciteitsproducent in het CRM - Steven Harlem, Luminus
11:15 Ervaring van de tuinbouw in het CRM - Frans De Nayer, Den Berk Délice
11:45 Hoe kunnen (heel) kleine bedrijven ook vergoed worden voor bijdrage in bevoorradingszekerheid - Pierre Lippens, Flexcity
12:15 Lunchreceptie en rondleiding op de site van de Luminus centrale te Gent-Ham
13:30 Einde
Kostprijs
Dankzij de steun van VLAIO geniet u van een verminderde prijs:
- Leden: € 170 (excl. btw)
- Niet leden: € 204 (excl. btw)
Locatie
De Centrale
Kraankindersstraat 2
9000 Gent
Organisator
vzw COGEN Vlaanderen
Extra informatie
Deze module werd in het kader van het Collectief Duurzame Energie (CoDE), een onderdeel van het VLAIO-netwerk, tot stand gebracht en ondersteunt bedrijven bij hun duurzame transitie. Samen met onze partners, Biogas-E, COGEN Vlaanderen, Flux50 en ODE Vlaanderen, bundelen we de krachten van vergroening, digitalisering en circulariteit. Onze focus ligt op samenwerking en het omarmen van innovatieve oplossingen om jouw bedrijf te helpen groeien en verduurzamen.